Idén májusban a CEA második alkalommal rendezi meg Szlovákiai Kulturális Estét – egy estét, amelyet Szlovákiának, a kastélyok, hegyek országának szenteltek, ahol egy olyan nyelvet beszélnek, amelynek betűi úgy néznek ki, mintha egy fejlett titkosítási rendszerből származnának.
Szlovákia ugyan nem a világ legnagyobb országa, de biztosan tudja, hogyan keltsen benyomást. A Magas-Tátra tornyosuló csúcsaitól a középkori városokig és titokzatos barlangokig ez a kis gyöngyszem Európa szívében rengeteget kínál, a félelmetesnek tűnő, de meglepően dallamos nyelvezet mellett (ha már valaki nem botlik bele a č, š és ž-be). Olyan legendás figurák is származnak innen, mint Peter Sagan, aki miatt a kerékpározás könnyednek tűnik, Nem is beszélve az olyan feltalálókról, mint Jozef Murgaš, aki segített a vezeték nélküli kommunikáció fejlesztésében, és Štefan Banič, aki egy korai ejtőernyővel rukkolt elő (mert ki ne szeretne repülőgépekből kiugrálni a tudományért?).
De ez az este nem csak a Wikipédián is megtalálható tényekről szól. Közelebbről szemügyre vesszük Szlovákia jogrendszerét is, találkozunk néhány legfontosabb jogi elméjével, és megpróbálunk választ adni arra az ősrégi kérdésre: miért van a szlovákban annyi diakritikus jel, és vajon valaki helyesen ejti-e ki a „štvrť” összes betűjét? Lesz zene, élénk beszélgetések, és talán még egy-két meglepetés is – tehát ha van meghívója, biztosan ne hagyja ki!
*A rendezvény zártkörű, kizárólag meghívásos alapon lehet rajta részt venni.