Keresés
Close this search box.

Az emberi jogok értelmezéséről a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának gyakorlatában

Rendezvény kezdete

2021. 03. 11.

Rendezvény vége

2021. 03. 11.

Helyszín

Online

Forrás (2024.08.01.): https://mfi.gov.hu/esemenyek/az-emberi-jogok-ertelmezeserol-a-szlovak-koztarsasag-alkotmanybirosaganak-gyakorlataban/


Előadó: JUDr. Rastislav Kaššák PhD, A Szlovák Alkotmánybíróság bírája

„A konferencia a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet által koordinált Közép-európai Professzori Hálózat 2021 című programsorozat részeként került megrendezésre.

A Közép-európai Professzori Hálózat hét ország (Csehország, Horvátország, Lengyelország, Horvátország, Magyarország, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia) szakértőinek aktív részvételével szervezi rendezvényeit, amelyek elsődleges célja, hogy felhívja az európai polgárok figyelmét az Európa – különös tekintettel Közép-Európa – jövőjét érintő fontos témákra.

Tekintettel arra, hogy az alkotmány – formájától függetlenül – minden állam jogrendszerének az alapja, a szlovák Páneurópai Egyetem Jogi Kara a Közép-európai Professzori Hálózat részeként a Szlovák Köztársaság alkotmánya lényegi magjának bemutatását választotta a konferencia keretében szervezett ismeretterjesztő rendezvény témájául.

A témaválasztást az is befolyásolta, hogy a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának egyik bírája a Páneurópai Egyetem Jogi Karának oktatói közé tartozik: JUDr. Rastislav Kaššák PhD teljes mértékben támogatta a témaválasztást. Az előadás a COVID-19 világjárvány miatt kizárólag online került megtartásra.

„Az emberi jogok értelmezése a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának gyakorlatában” című előadás a Szlovák Köztársaság alkotmánya lényegi magjának bemutatásáról 2021. március 11-én került megtartásra.

Dr. Kaššák előadása három részből állt. Először az anyagi jogállamiság eredetének és tartalmának fogalmára összpontosított, valamint arra, hogy az alkotmány a benne foglalt eszmék terméke. Az előadó először Európa első írott alkotmányos dokumentumát, az 1789. évi Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozatának rendelkezéseit tekintette át, mely szerint „egy olyan társadalomnak, amelyben a törvények betartása nem biztosított és a hatalmi ágak szétválasztása nincs meghatározva, egyáltalán nincs alkotmánya”. Dr. Kaššák hangsúlyozta, hogy a Nyilatkozatban a szerzők két fő alapelvet jelöltek meg a demokratikus alkotmány alapjaként: az alapvető jogok és szabadságok védelmét, valamint a hatalmi ágak szétválasztása formájában megvalósuló szervezeti felépítést. Általánosan elismert igazság, hogy ha egy államban megsértik a hatalmi ágak szétválasztásának elvét, az ebből eredő hatalomkoncentráció gyakran az alapvető jogok és szabadságok megsértéséhez vezet. A Szlovák Köztársaságban a hatalmi ágak szétválasztásának elve az alkotmány lényegi magját képezi, csakúgy, mint az alapvető jogok és szabadságok védelme. Ahogyan arra az előadás rámutatott, az átlagpolgárt általában véve érdekli a jogok tényleges érvényesíthetősége, különösen az alapvető jogok és szabadságok alkotmányos védelmére. Ami Szlovákiát illeti, Dr. Kaššák kiemelte, hogy a Szlovák Köztársaság alkotmányának íratlan lényegi magját képező alkotmányos értékeket az Alkotmánybíróság általában a nemzetközi kötelezettségvállalások tükrében értelmezi, beleértve az emberi jogok védelmének regionális rendszerében vállaltakat is. A szlovák alkotmány 1. cikkének (1) bekezdése (a demokratikus jogállam elve) és 2. cikke szinergikusan és dinamikusan értelmezendő a szlovák jogrend folyamatos fejlődése, a nemzetközi kötelezettségvállalások teljesítése és az emberi jogok nemzetközi szintű védelme érdekében.

Másodszor, Dr. Kaššák bemutatta a környezetvédelemhez kapcsolódó alapjogokkal kapcsolatos esetjogot, mely során érdekes értelmezési kérdések tárultak fel. Az előadás ezen részét Dr. Kaššák rendkívül szenvedélyesen adta elő – talán azért, mert előadó bíró volt egy ilyen, nemrégiben eldöntött ügyben. Az ügy panaszosa (a Lesoochranárske zoskupenie VLK, egy civil szervezet) azt állította, hogy a Legfelsőbb Bíróság eljárása sérti a szlovák alkotmányban foglalt alapvető jogokat, Az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezmény 6. cikk (1) bekezdésében foglalt jogot, valamint A környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosság részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jogról szóló egyezmény (Aarhusi Egyezmény) 9. cikkének (3) bekezdését. A fenti civil szervezet a közérdek képviseletében járt el egy már hatályon kívül helyezett miniszteri rendelet jogszerűségének ügyében. Ezen túl a döntésnek az Alkotmánybíróság e területen korábban hozott, egymásnak ellentmondó határozatait is egységesítenie kellett.

Végezetül Dr. Kaššák áttekintette a szlovák Alkotmánybíróság alapvető jogokkal és szabadságjogokkal kapcsolatos közelmúltbeli érdekes döntéseit, amelyek a méltóságra mint a szlovák alkotmányos rendben védendő értékre vonatkozó alkotmányos rendelkezésekhez kapcsolódtak.”

Az előadásról készült videó:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Előadók

Rastislav Kaššák

Moderátorok

Rastislav Kaššák

Témák

Esemény megosztása
Scroll to Top
cea mail modal
Megszakítás