Február 26-án a Közép-európai Akadémia elsőéves PhD-hallgatói részt vettek Dr. Lucija Sokanović docens, a spliti egyetem jogi karának docense előadásán, amelynek címe: Szervezett bűnözés: Perpetuum mobile.
Az előadás a szervezett bűnözés történetét, szerkezetét és hatását vizsgálta, a maffia fogalmát szicíliai eredetétől a mai használatáig követve. Elemezte a legfontosabb bűnözői csoportokat, köztük a szicíliai maffiát, a Camorrát, a ‘Ndranghetát és a Sacra Corona Unitát, struktúrájukra, tevékenységükre és befolyásukra összpontosítva.
A bűnszervezetek tárgyalásán túl az előadás kiemelte a szervezett bűnözés elleni küzdelem kulcsfiguráit is, nevezetesen Giovanni Falconét, az igazságosságot és feddhetetlenséget megtestesítő olasz bírót. Könyörtelen erőfeszítései a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem szimbólumává tették.
Az előadás a szervezett bűnözés jogi kereteit, az összeesküvésre és a bűnszövetségre vonatkozó jogszabályokat, valamint a transznacionális szervezett bűnözés elleni küzdelem nemzetközi stratégiáit tárgyalta. A szervezett bűnözés piacait is feltárta, mint például a kábítószer- és lőfegyver-kereskedelem, a hamisítás, az emberkereskedelem, kiemelve ezek gazdasági és társadalmi hatásait.
A foglalkozás interaktív volt, a megvitatott témákkal kapcsolatos izgalmas kvízkérdésekkel és egy ösztönző vitával, ahol a hallgatók összehasonlították a saját nemzeti jogszabályaik jogi szabályozását, és megosztották egymással nézőpontjaikat.



Fotó: CEA Press