Bevezetés
S. Norbert vagyok, a Miskolci Egyetem elsőéves PhD hallgatója és gyakornok a budapesti Közép-európai Akadémián. Doktori disszertációm a munkajoggal, azon belül is elsősorban az egyéni munkajog személyi hatályával kapcsolatos a visegrádi országok körében.
Milyen volt a jelentkezési folyamat?
Elég jó tapasztalat volt. Kicsit stresszes voltam a bemutató előtt, de jól felkészültem a disszertációm témájával, és a pályázatban részt vevő összes ember támogatott, és jól érzékeltette velem, hogy milyen lehet a CECL program.
Hogy zajlott a költözés?
Külföldiként azt gondoltam, hogy lehetetlen feladat lesz, különösen, hogy nem beszéltem magyarul. Meglepő módon, a CEA „rangidős” gyakornokaitól kapott tanácsok és némi szerencse segítségével sikerült találnom egy tisztességes lakást, amely gyalogos távolságra van az irodától és az összes többi helyszíntől és helytől.
Hol látod magad pár éven belül, és a CEA hogyan segít neked az odavezető úton?
Tényleg a tudományos életben látom magam, kutatóként és oktatóként is, de most még nem tudom megjósolni, hogy ez Lengyelországban vagy más országokban lesz-e, ezt csak az idő fogja megmutatni. A CEA-t olyan intézménynek látom, amely számos lehetőséget biztosít számomra, hogy felfedezzem kutatási érdeklődésemet, részt vegyek a tudományos életben és bővítsem kutatói hálózatomat.
Volt-e valami, ami miatt aggódtál, mielőtt idejöttél?
A nyelvi akadályok a mindennapi és hivatalos helyzetekben voltak a legnagyobb aggodalmaim a külföldre költözéssel kapcsolatban. Szerencsére Budapesten, egy hatalmas fővárosban, Európa közepén sokan beszélnek angolul kommunikációs szinten, ami nagyban megkönnyíti az itteni életemet. Ráadásul a CEA nyelvi képzést is biztosít a gyakornokai számára. Ezt szívesen kihasználom, és magyar és francia órákra járok.
Milyen a mindennapi élet az akadémián?
Az Akadémián töltött időm nagy részét azzal töltöm, hogy a doktori disszertációmhoz és az általam írt dolgozatokhoz kutatok. Az is időmbe telik, hogy előadásokat készítsek elő számos nemzeti és nemzetközi konferenciára. Időről időre vannak a Közép-európai Professzorok Hálózata által a CEA-nál szervezett konferenciák, amelyeken részt veszek.
Mennyire támogat a CEA szakmailag?
A CEA mint szervezet támogat a mindennapi munkám során, nemcsak az Intézetben végzett munkámhoz szorosan kapcsolódó ügyekben, hanem a munkámmal kapcsolatos helyzetekben is, amelyek abból adódnak, hogy különböző hivatalos formalitásoknak kell megfelelnem.
Hogyan jut időd a kutatásra is?
A napi beosztás lehetőséget ad arra, hogy önállóan szervezzem meg a CEA-nál töltött időmet, amit maximálisan ki tudok használni a kutatásomhoz szükséges irodalom és információk összegyűjtésére és előkészítésére, anélkül, hogy az idő múlása miatt kellene aggódnom.
Milyen Budapesten élni?
A fővárosban élni mindig is nyomasztó élmény volt számomra, a tömeg, a turisták, az éjszakai élet, a közlekedési dugók miatt. De Budapestnek van egy másik oldala is – hangulatos kávézók, hangulatos bárok, rengeteg park és zöldterület, mint a Sziget Margit, hegyek a távolban. Budapest lehetőséget ad a választásra, neked csak el kell döntened, hogy mit szeretnél látni ezen a héten.
Hogyan látod a támogatást pénzügyileg?
A PhD-ösztöndíj összege stabilitást és pénzügyi függetlenséget biztosít számomra. Ez megnyugvást és motivációt ad ahhoz, hogy az anyagi helyzetemmel és a budapesti életemmel kapcsolatos aggodalmak nélkül dolgozhassak és kutathassak.
Hol látod magad 5-10 év múlva?
A jövőmet elsősorban a tudományban látom, nem pedig az ügyvédi praxisban. Szeretném a kutatási érdeklődésemet továbbfejleszteni, tudományos kutatásokat végezni és munka- és szociális jogot oktatni az egyetemeken. Szeretnék bekapcsolódni a közéleti tevékenységbe is: civil szervezetekben jogi tanácsadással, vagy agytrösztökben dolgozva, szakértőként szakpolitikákat és szakvéleményeket készíteni.
Kinek javasolnád a CEA-s programot?
A CEA Junior Programot minden olyan fiatal kutatónak ajánlanám, aki doktori tanulmányai során szeretné bővíteni tudását egy olyan területen, amely iránt valóban elkötelezett, és aki barátságos környezetben szeretné nemzetközi kutatói karrierjét fellendíteni.
Nem jelent hátrányt, hogy még ilyen fiatal az intézmény?
Véleményem szerint ez egy olyan eset, amikor a rosszból erényt csinálunk, mert a fiatal szervezetek nagy növekedési és innovációs potenciállal rendelkeznek. Nem kötődnek merev struktúrákhoz, ami lehetővé teszi számukra a gyors alkalmazkodást és a hatékony innovációt. Ez a rugalmasság lehetővé teszi számukra, hogy finomítsák kínálatukat, és a kezdeti kihívásokat lehetőségekké alakítsák.
Mi volt számodra eddig a legjobb élmény a CEA-nál?
Gondolok itt a Junior Campre – az új gyakornokok számára szervezett rendezvényre, amely az összes fiatal kutatót összehozza, és amely nagyon hasznos volt az új munkakörnyezetbe való belépésben és egymás jobb megismerésében.
Mit üzensz a leendő Junioroknak?
Sapere Aude – Legyen bátorságod használni a saját eszed.
Norbert (PL)