„Ha szereted magad képezni, szereted a nemzetközi környezetet, érdekel az akadémiai szféra, szívesen írsz, és sok új helyet és embert szeretnél megismerni, itt a helyed!”

Bemutatkozás

P. Ádám vagyok, negyedéves doktorandusz és CEÁ-s gyakornok. Szlovákiából származom, alma materem a prágai Károly Egyetem, ahol jogot tanultam.

Milyen volt a jelentkezési folyamat?

A jelentkezési folyamat egyszerű és gördülékeny volt. A CEA munkatársai végig kapcsolatban álltak velünk, és bármilyen kérdés vagy nehézség felmerült, gyorsan és készségesen segítettek.

Hogyan zajlott a költözés?

Mivel szlovákiai szülővárosom viszonylag közel található Budapesthez, ráadásul jó összeköttetésekkel rendelkezik a magyar főváros felé, a költözésem nem a hagyományos értelemben vett költözés volt. Az első napon mindössze egy bőrönddel érkeztem, azzal a tudattal, hogy amennyiben később szükségem lenne valamire, azt a következő hazautam alkalmával könnyedén magammal hozhatom.

Hol látod magad pár éven belül, és a CEA hogyan segít neked az odavezető úton?

Már régóta kialakult bennem az a terv, hogy doktori tanulmányaim befejezése után szakmai pályafutásomat részben a gyakorlatban, részben pedig az akadémiai szférában szeretném folytatni. Úgy vélem, ez a kettős megközelítés az, amely valóban segít megérteni és átlátni, hogyan működik a jog a mindennapokban és az elméletben egyaránt. Ahhoz azonban, hogy valaki elérje az álmai által kitűzött célokat, szorgalomra, tudásra és megfelelő kapcsolatokra is szükség van. A CEA gyakornoki programja (és az ezzel egybekötött Miskolci Egyetem doktori programja) kiemelkedő lehetőségeket kínál az utóbbi kettő megszerzésére (néhány kérdéssel lejjebb részletesebben is kifejtem, hogyan). A szorgalom és kitartás pedig mindig csak rajtunk múlik.

Volt-e valami, ami miatt aggódtál, mielőtt idejöttél?

Mivel közelről érkeztem, beszélek magyarul, és már korábban is ismertem Budapestet és Magyarországot, nem voltak komolyabb aggodalmaim. Természetesen egy új közegbe kerülve mindig ott motoszkál az emberben némi bizonytalanság, amely főként abból fakad, hogy nem tudja, mennyire sikerül majd beilleszkednie, illetve helytállnia az új környezetben. Az én esetemben ezek az aggodalmak gyorsan elmúltak, köszönhetően a barátságos légkörnek és a kollégák segítőkészségének.

Ha valaki újonnan csatlakozik hozzánk, mi is mindent megteszünk azért, hogy a lehető leggördülékenyebb legyen a beilleszkedése. Legyen szó munkáról, ügyintézésről, vagy akár hétköznapi dolgokról, támogatjuk őt, még akkor is, ha nem ismeri az országot vagy a nyelvet – hiszen a saját tapasztalataink alapján pontosan tudjuk, milyen segítségre lehet szüksége.

Milyen a mindennapi élet az akadémián?

A kollégákkal és a többi gyakornokkal rendkívül közvetlen és barátságos a kapcsolat. Ez egyfelől nagyszerű, hiszen az ember barátok közé érkezik, amikor ide jön. Ugyanakkor fontos odafigyelni arra is, hogy a kötetlen beszélgetések mellett elegendő időt szánjunk a feladataink elvégzésére is.

Mennyire támogat a CEA szakmailag?

Negyedéves doktoranduszként már számos más doktori hallgatóval találkoztam, így jó rálátásom van arra, milyen kiemelkedő körülményeket biztosít a CEA gyakornok-doktoranduszai számára más egyetemekhez képest. A CEA maga számtalan rangos eseménynek ad otthont, ahol rendszeresen megjelennek a közép-európai régió országainak elismert akadémikusai. Ezek az események kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy kapcsolatot építsünk ezekkel a szakemberekkel, valamint tanácsot és segítséget kapjunk tőlük.

A CEA minden gyakornoknak külön anyagi támogatási keretet is biztosít a szakmai feljődére, amely messze meghaladja más egyetemeken megszokott lehetőségeket. Lehetőségünk van számtalan belföldi vagy külföldi konferencián való részvételre, amelyeket a doktoranduszok egyéni igényeik szerint választhatnak ki. Ezen felül a CEA anyagi támogatást nyújt nyári egyetemekre és akár LLM tanulmányokra is. Én például Hollandiában, a Tilburgi Egyetemen szereztem LLM diplomát a CEA támogatásával.

A CEA a Miskolci Egyetemmel együttműködve maga is indít LLM programokat – például gyermekjogi és emberi jogi programokat – amelyek tandíjmentesen elérhetők. A CEA része a CEA Publishing is, amely több tudományos folyóiratot működtet, és minden évben számos, elsősorban összehasonlító jellegű, hiánypótló könyvet jelentet meg. Ezek természetesen a gyakornokok számára is hozzáférhetők, jelentősen segítve szakmai fejlődésüket. Továbbá külön keret áll rendelkezésünkre könyvvásárlásra, és hozzáférést kapunk számos tudományos adatbázishoz.

Milyen egyéb lehetőséget kínál a CEA?

A fentiek mellett a CEA számos utazással járó programot is szervez a doktoranduszok számára, amelyek kiemelkedő lehetőségeket nyújtanak szakmai és személyes fejlődésükhöz. Jártunk már Strasbourgban az Európai Emberi Jogi Bíróságon, Hágában a Nemzetközi Büntetőbíróságon, valamint különböző konferenciákon Németországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Horvátországban. Ez a paletta folyamatosan bővül, hiszen minden évben új helyszíneket és intézményeket fedezhetünk fel, amelyeken keresztül még szélesebb rálátást nyerhetünk a szakmánkra. Idén például az Európai Unió Bíróságára látogatunk Luxemburgba, valamint Csehországba készülünk konferenciára. Fontos kiemelni, hogy ezek a közös programok mellett a gyakornokok saját maguk is választhatnak további eseményeket, amelyekre szeretnének ellátogatni. Ezen felül a CEA ingyenes nyelvtanfolyamokat is biztosít a gyakornokok számára.

Milyen Budapesten élni?

Budapest egy nagyszerű nagyváros, minden velejárójával. Gyönyörű, nyüzsgő, néha kaotikus, számtalan érdekes programmal, jó tömegközlekedéssel és nagyszerű összeköttetésekkel szinte mindenhová. Mi, gyakornokok is gyakran összejárunk a városban munkaidőn kívül, vagy együtt kirándulunk, ezzel is erősítve a közösségi érzést.

Kinek javasolnád a CEA-s programot?

Ha szereted magad képezni, szereted a nemzetközi környezetet, érdekel az akadémiai szféra, szívesen írsz (sokat fogsz), és sok új helyet és embert szeretnél megismerni, itt a helyed!

Nem jelent hátrányt, hogy még ilyen fiatal az intézmény?

Nem az számít, mennyire fiatal, hanem, hogy milyen hírneve van. Nyilvánvaló, hogy az imázst ki kell építeni, ami időt igényel. A CEA az elmúlt három évben hatalmas fejlődésen ment keresztül, többszörösére növekedett mind a személyi állománya, mind a programportfóliója, és folyamatosan fejlődik tovább. Ez rengeteg munkát és kihívást jelent, de csak így lehet igazán ismertté és elismertté válni.

Mi volt számodra eddig a legjobb élmény a CEA-n?

A nyári egyetemek és az LLM program kiemelkedő szakmai tudással gazdagítottak. Nem szeretek azonban egyes eseményeket vagy pillanatokat kiemelni, mert így számos más értékes élmény a háttérbe szorulna.

Mit üzensz a leendő Junioroknak?

Ha magadra ismertél a hárommal fentebbi válaszban, ne habozz jelentkezni, nem fogod megbánni!

Ádám (SK)

Kérjük, ossza meg cikkünket a kedvenc csatornáján, vagy küldje el ismerősk.

Facebook
X
LinkedIn
Scroll to Top
cea mail modal
Megszakítás