„A CEA kutatásunk szempontjából releváns tananyagokkal lát el minket”

Bemutatkozás

Josipa K. vagyok, 26 éves doktorandusz hallgató. Szebenikóból, egy Adriai-tenger partján fekvő horvát kisvárosból származom. Első mesterszakomat 2022-ben végeztem a Zágrábi Egyetem Jogtudományi Karán, a második mesterszakos diplomámat pedig 2024-ben szereztem a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A programra való jelentkezésem előtt egy zágrábi ügyvédi irodában dolgoztam jogi gyakornokként.

Milyen volt a jelentkezési folyamat?

2023 márciusában a témavezetőmön keresztül értesültem erről a programról. A témavezetőm minden szükséges információval ellátott, és ajánlotta, hogy jelentkezzek. A jogi tanulmányaim alatt tudatosult bennem, hogy egyetemi tanárként a családjoggal szeretnék foglalkozni, ezért habozás nélkül igent mondtam. Néhány hét alatt összegyűjtöttem a jelentkezéshez szükséges összes dokumentumot, és elküldtem őket e-mailben. Pár dokumentumot le kellett fordítanom, de ez egyáltalán nem jelentett problémát. Amikor további információra volt szükségem, a program koordinátorai készségesen álltak rendelkezésemre.

Hogyan zajlott a költözés?

Őszintén szólva azt hittem, hogy nagyon nehéz lesz, hiszen busszal kellett a költözést megoldanom, de meglepően könnyen ment. Anyukám a költözésben, a nagynéném pedig a lakáskeresésben segédkezett. Néhány nap alatt minden gond nélkül megoldódott.

Hol látod magad pár éven belül, és a CEA hogyan segít neked az odavezető úton?

Családjogot szeretnék tanítani az egyetemen. Úgy gondolom, a CEA nyitotta meg előttem ezt az ajtót, és e nélkül az életre szóló lehetőség nélkül nem biztos, hogy sikerülne elérni az álmomat. Szóval nem túlzás azt állítani, hogy a CEA sokat segített nekem, nemcsak abban, hogy kibontakozzak az érdeklődési területemen, hanem abban is, hogy megismerjem más közép-kelet-európai országok családjogi megoldásait.

Volt-e valami, ami miatt aggódtál, mielőtt idejöttél?

Több dolog miatt is aggódtam, például, hogy külföldön fogok lakni, egyáltalán nem ismertem Budapestet, illetve a magyar nyelv is új volt számomra. A legtöbb aggodalmat az okozta, hogy a program előtt még sohasem éltem külföldön. De minden nagyszerűnek bizonyult, és néhány hét alatt hozzászoktam az új környezethez.

Milyen a mindennapi élet az akadémián?

Nincs két ugyanolyan nap az akadémián. Vannak napok, amikor jobban be vagyunk táblázva, például vizsgáink, konferenciáik vannak, ill. VIP- vagy témavezetői előadásokon veszünk részt. Máskor viszont rugalmasabb a beosztásunk, ilyenkor jobban tudunk a kutatásunkra koncentrálni.

Mennyire támogat a CEA szakmailag?

A CEA kutatásunk szempontjából releváns tananyagokkal lát el minket, továbbá konferenciákat rendez, ahol lehetőségünk nyílik kiváló szakértőkkel kapcsolatba lépni. Emellett támogatja a nyári egyetemeken és a nemzetközi konferenciákon való részvételünket is.

Hogyan tudsz még kutatni is?

Az online elérhető és a CEA által megjelentetett cikkek felhasználása mellett az Országgyűlési Könyvtárat is meglátogattam. Ráadásul egy hágai tanulmányút során lehetőségünk volt felkeresni a Béke Palota könyvtárát, ami roppant hasznos volt mindannyiunk kutatása számára.

Milyen egyéb lehetőséget kínál a CEA?

A CEA ingyenes nyelvtanfolyamokat is biztosít számunkra, továbbá fedezi a témánkhoz kapcsolódó nyári egyetemeken és konferenciákon való részvételhez szükséges összes költségünket. 

Milyen Budapesten élni?

Nagyon szeretem magát Budapestet és az itteni mindennapi életet. Előszőr a CEA által szervezett nyíltnap és felvételi interjú alkalmával jártam itt. Őszintén szólva egy kicsit féltem egyedül jönni, mivel nem ismertem sem a várost, sem a magyar nyelvet. Végül jól kerekedett ki az egésznagyon. Büszke voltam magamra, hogy belemertem vágni, és egyáltalán nem bántam meg a döntésemet. Az elején kihívást jelentett az itteni élethez való alkalmazkodás. Viszont megérte, hiszen Budapest roppant gazdag történelemmel és érdekes építészettel rendelkezik. A kulturális élete is élénk, a tömegközlekedése pedig kifogástalan.

Hol látod magad 5-10 év múlva?

Családjoggal szeretnék foglalkozni, de még nem döntöttem el, pontosan hol.

Kinek javasolnád a CEA-s programot?

A CEA Junior programját azoknak a fiatal jogászoknak javaslom, akik a tudományos életben szeretnének dolgozni, hajlandóak a külföldre költözés kockázatát vállalni, és szeretnének új dolgokat tanulni más országokról, nyelvekről, kultúrákról és hagyományokról.

Nem jelent hátrányt, hogy még ilyen fiatal az intézmény?

Egyáltalán nem. Noha a CEA egy viszonylag fiatal intézmény, nagyon jól szervezett. Véleményem szerint a legnagyobb kihívást az akadémia létrehozása jelentette, mivel Közép-Európa professzorainak és diákjainak összegyűjtése hatalmas kihívás. A megalakulás után viszont egyre jobban fejlődött és bővült az intézmény az idő előrehaladtával.

Mi volt számodra eddig a legjobb élmény a CEA-n?

Az eddigi legjobb élményem a hágai tanulmányi kirándulás volt, mely keretében meglátogathattuk a Béke Palota könyvtárát és a Nemzetközi Büntetőbíróságot, ill. lehetőségünk volt neves szakembereknek bemutatni a doktori témánkat a Magyar Nagykövetségen.

Mit üzensz a leendő Junioroknak?

Legyetek bátrak, és ne hagyjátok ki ezt az életre szóló lehetőséget!

Josipa (HR)

Kérjük, ossza meg cikkünket a kedvenc csatornáján, vagy küldje el ismerősk.

Facebook
X
LinkedIn
Scroll to Top
cea mail modal
Megszakítás