Bemutatkozás
Sz. Csabának hívnak, Romániából származom, azon belül is Székelyudvarhelyről, Erdély szívéből, itt végeztem iskolai tanulmányaimat. Az alapképzést két nyelven végeztem a Sapienta EMTE kolozsvári karán, majd a mesteri tanulmányaimat ugyancsak Kolozsváron a Babes-Bólyai egyetemen. Ezt követően két évig jogtanácsosként tevékenykedtem.
A CEA programjáról, az alapképzés során megismert professzorom tájékoztatott, és bíztatott, hogy jelentkezzek. A bíztatás és az akadémikus kutató munka iránti vonzódás következtében nem volt kétség, hogy szeretnék élni a lehetőséggel.
Milyen volt a jelentkezési folyamat?
Mozgalmas, talán így tudnám definiálni. Márciusban érkezett az email, hogy lenne egy PhD program, ami egy igen jó lehetőség. Talán egy 10-15 perces beszélgetés után már a potenciális kutatási témám kerestem. Mivel az addigi tanulmányaim alatt a munkajog volt számomra a legérdekesebb jog ág, és erre a későbbi praxisom is épült, ezen a területen keresgéltem. Konzultálva a munkajogi Professzor Asszonnyal, aki megszerettette a munkajog világát elem, az innováció fele vettem az irányt, így esett a választás a Platform munka tematikájára. Ahhoz, hogy az innovatív téma innovatív megvilágításba kerüljön a társadalombiztosítási vetülete is szerves része lett a kutatásomnak. Ezt követően a programot bemutató Professzor Úr segített témavezetőt találni majd jöhetett a konkrét jelentkezés és felvételi és mire észbe kaptam, már Budapesten a felvételi során beszélgettem a kutatóintézet vezetőivel. Minden gördülékenyen ment és mivel a jelen beszámolót írom, nem utolsó sorban sikeresen is.
Hogyan zajlott a költözés?
Mivel a prakszisomat igyekeztem az utolsó percig megtartani, így a program kezdete előtt pár nappal sikerült Budapestre költözni. Bár a magyar nyelv nem okozott gondot, hiszen magyar anyanyelvű vagyok mégis izgalmas volt, hiszen egy másik országba költöztem. Ha adhatok egy jótanácsot a leendő junioroknak akkor javasolnám, hogy idejében kezdjék el a keresést, bár rengeteg felületen lehet keresgélni jobb nem utolsó pillanatra hagyni a lakás keresést.
Hol látod magad pár éven belül, és a CEA hogyan segít neked az odavezető úton?
A jelenlegi életvitelemből adódóan: mindenhol. A munkajog szerencsére egy épp annyira elméleti, mint gyakorlati jog ág. Mivel jelenleg a doktori program mellett újra praktizálok és gyakorlatba ültetem a megszerzett elméleti tudásom, igyekszem egyensúlyban tartani a két dimenziót. Szeretnék az akadémiai élet tagja lenni a doktori képzés után is és mindemelett szeretném, ha ez a tudás materializálódna is, hiszen az elmélet és gyakorlat elengedhetetlen a munkajog megértéséhez. Mindemellett rendkívül érdekel a jogalkotás folyamata is, szeretném tudásommal segíteni a munkajogi jogalkotást is, ha nyílik rá lehetőségem. Ez egy komplex jövőkép, de megfelelő teherbírással megvalósíthatónak tartom.
Volt-e valami, ami miatt aggódtál, mielőtt idejöttél?
Mivel egy új országban, új kollégákkal kezdődött egy új szakasza az életemnek talán ez volt a legnagyobb kérdőjel az első időszakban. Mint sokan mások én is tartottam az „újtól”. Nem tartott sokáig amíg rájöttem, hogy alaptalan a az aggodalmam és sikerült megtalálni a helyem az új közegben.
Milyen a mindennapi élet az akadémián?
Nincs két ugyanolyan nap az akadémián. Vannak napok, amikor jobban be vagyunk táblázva, például vizsgáink, konferenciáik vannak, ill. VIP- vagy témavezetői előadásokon veszünk részt. Máskor viszont rugalmasabb a beosztásunk, ilyenkor jobban tudunk a kutatásunkra koncentrálni.
Mennyire támogat a CEA szakmailag?
Az online elérhető és a CEA által megjelentetett cikkek felhasználása mellett az Országgyűlési Könyvtárat is meglátogattam. Ráadásul egy hágai tanulmányút során lehetőségünk volt felkeresni a Béke Palota könyvtárát, ami roppant hasznos volt mindannyiunk kutatása számára.
Milyen egyéb lehetőséget kínál a CEA?
A CEA keretein belül rengeteg eseménnyel: konferenciák, workshopok, vagy több programmal: például LLM programokkal támogatja a szakmai előrehaladásunkat.
Milyen Budapesten élni?
Mivel nagyváros és egyben főváros is rengeteg lehetőség van úgy a szórakozásra, kikapcsolódásra, mint a kutatásra, szakmai programokra. Az sem utolsó szempont, hogy fontos csomópontként számos más Európai nagyváros könnyen megközelíthető, hiszen sok konferenciára utazunk, így fontos, hogy ez minél egyszerűbben történjen.
Hol látod magad 5-10 év múlva?
Pillanatnyilag igyekszem a jelenre fokuszálni, és teljes mértékben a jelent megélni. Jelenleg jól érzem magam a saját helyzetemben, így amennyiben tudok szeretném az akadémiában és a praxisban megállni a helyem, sőt szeretnék úgy Magyarországon, mint Romániában helytállni.
Kinek javasolnád a CEA-s programot?
Ambiciózus, lendületes, az akadémiai élet minden velejárójára elszánt kutatónak. Fontos, hogy tudj úgy csapatban dolgozni a kollégákkal, mint egyénileg is megállni a helyed. Kelleni fog egy jó adag bátorság is, mivel Budapesten kell elkezdened egy új életet, de én személyesen azt tudom mondani, hogy megérte belevágni.
Nem jelent hátrányt, hogy még ilyen fiatal az intézmény?
Felfogás kérdése. Rengeteg potenciállal rendelkezik a program, nagyszerű professzorok, jogászok és szakértők tagja a programnak, számos országból, így minden feltétel adott, hogy egy jó hírnevű intézményként maradjon fent. Mindezek mellett természetesen, felelősségként is élem meg, hiszen az első generációk közé tartozom, így igyekszem ezt én is ilyen módon kezelni.
Mi volt számodra eddig a legjobb élmény a CEA-n?
Nehéz lenne kiragadni egy pillanatot, talán minden kisebb-nagyobb pozitív visszajelzés egy jó élmény, amikor a téma neves, elismert személyei elismerik az eddigi munkáimat. A kollégáim is nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy jól érezzem magam a CEÁ-ban így természetesen a jó csapat is szerves eleme ennek a kérdésnek.
Mit üzensz a leendő Junioroknak?
Adjanak egy esélyt maguknak, és vágjanak bele.
Csaba (RO)