„Amióta a CEA-nál vagyok, sok emlékezetes élményben volt részem”

Bemutatkozás

Én egy 25 éves lengyel állampolgár vagyok Łódźból. A katowicei Sziléziai Egyetemen szereztem jogi diplomát 2022-ben. Miközben bírói asszisztensként dolgoztam egy Łódźi kerületi bíróságon, lehetőségem adódott a CEA Junior programban való jelentkezésre. 

Milyen volt a jelentkezési folyamat?

A lehetőséget egy a programban már részt vevő ismerősöm ajánlotta. Áprilisban felvettem a kapcsolatot a CEA képviselőivel, akik további részletekkel szolgáltak. Úgy döntöttem, hogy az energiajog területén szeretnék doktori kutatást folytatni. Májusban a CEA összekapcsolt a leendő témavezetőimmel, és megbeszéltük a PhD-dolgozatom témáját. Végül a „Nukleáris létesítmények leszerelése válogatott országokban” témában állapodtunk meg, bár ez még idővel változhat. Fontos, hogy a jelentkezők tisztában legyenek azzal, hogy a doktori képzés során még módosíthatják kutatási témájukat.

Júniusban összegyűjtöttem a szükséges dokumentumokat, és hivatalosan is benyújtottam a jelentkezésemet a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának Deák Ferenc Doktori Iskolájába. A jelentkezés során a Doktori Iskola képviselőivel konzultáltunk a PhD-képzésemmel kapcsolatban. Később meghívtak a nyílt napra is, ahol a leendő hallgatók találkozhattak a CEA munkatársaival. Augusztusban kaptam meg a hivatalos felvételi tájékoztatást a Doktori Iskolától.

Hogyan zajlott a költözés?

A költözés simán ment, és izgatottan vártam, hogy Budapesten éljek. A korábbi külföldi tanulmányaim során szerzett tapasztalatok is megkönnyítették a berendezkedésemet. Augusztus végén a junior táborban kezdtük a PhD utunkat, ahol barátságos légkörben ismerkedtünk meg egymással. Az első irodai megbeszélésen a koordinátorunkkal átbeszéltük az elkövetkező év tervét.

Ami a lakhatást illeti, ezt a már CEA-ban dolgozó kollégámmal közösen oldottuk meg, de az új hallgatók a CEA-ra vagy a régebbi kollégákra is számíthatnak, ha ez kezdetben nehézséget okozna.

Hol látod magad pár éven belül és a CEA hogyan segít neked az odavezető úton?

A CEA a lehetőségek széles tárházát kínálja. Számos neves tudós és jogi szakember, köztük alkotmánybírák és a legfelsőbb bíróságok bírái tartanak nálunk előadásokat. Ezek a találkozások különféle perspektívákat nyújtanak, és segítenek a lehetséges karrierutak kialakításában.

A program után szeretném folytatni a tudományos pályafutásomat, és úgy vélem, hogy a CEA széles körű kapcsolatrendszerével elősegítheti ezt a célt. Emellett a lengyel energiaügyi minisztériumban vagy a nukleáris szabályozó hatóságnál is szeretnék dolgozni, ami révén elméleti tudásomat gyakorlati környezetben is hasznosíthatnám. Összességében a CEA egy olyan intézmény, ami lehetővé teszi, hogy sikeres karriert képzeljek el magamnak.

Volt-e valami, ami miatt aggódtál, mielőtt idejöttél?

Nem aggódtam különösebben, mert a programban lévő ismerősömtől biztos információim voltak. Korábbi külföldi tanulmányaim során szerzett tapasztalataim is enyhítettek esetleges aggodalmaimon. A legnagyobb félelmem az volt, hogy hogyan tudom majd összeegyeztetni a budapesti életemet a Lengyelországban élő családommal és barátaimmal. Azonban a havi szabad péntekekkel és a további szabadnapokkal ez is egyszerűen megoldható.

Milyen a mindennapi élet az akadémián?

Fontos megjegyezni, hogy az akadémián az összes junior egy emeleten van, így napi szinten dolgozunk együtt. Az akadémiai élet az adott időszak függvénye. Ha közeleg egy konferencia vagy workshop, ahol aktív résztvevők vagyunk, akkor érezhető az „izgalom” hangulata, mindenki a prezentációján dolgozik, és az iroda is nyüzsgőbbnek mutatkozik. Amikor aktív konferenciák nélküli időszakaink vannak, akkor mindenki a tudományos kutatására vagy a napi feladataira, mint például e-mailek írása vagy egyéb adminisztratív munkák elvégzésére koncentrál. Ezek az időszakok nyugodtabbak szoktak lenni. Ezenkívül vannak olyan konferenciáink és előadásaink is, amelyeken hallgatóságként veszünk részt, ami változatosságot tud hozni a szokásos napi rutinba. 

Mennyire támogat a CEA szakmailag?

A CEA számos különböző szinten segíti a tudományos munkánk. Van egy speciális beszerzési eljárásuk, amelynek során hozzájuthatunk a kutatásainkhoz nélkülözhetetlen könyvekhez. A CEA emellett a tudományos munkáink publikálásában is segítséget nyújt, mind a CEA-hoz tartozó, mind pedig külső publikációs platformokon. Továbbá, a CEA anyagi támogatást is biztosít, ha konferenciákon, workshopokon, tanulmányutakon, nyári egyetemeken vagy LLM kurzusokon szeretnénk részt venni, akár Magyarországon, akár külföldön. A CEA-nak köszönhetően részt vehettem a gdański Balti Nukleáris Energia Fórumon, melynek során egy tanulmányúton is részt vehettem, a finnországi Olkiluoto atomerőműbe. Idén nyáron pedig részt fogok venni az OECD Atomenergia Ügynökség és a Montpellier-i Egyetem által közösen szervezett Nemzetközi Nukleáris Jogi Iskola elnevezésű képzésen. 

Hogyan tudsz még kutatni is?

Mint már említettem, a konferenciák szervezése és az adminisztratív feladatok elvégzése mellett a CEA-ban a mindennapi rutinunk része a kutatómunka. A vezetőség igyekszik úgy megszervezni a feladatainkat, hogy mindig tudjunk időt szánni a kutatásunkra. További segítséget nyújtanak kutatásainkhoz azok a lehetőségek, hogy az előadásokon vagy a konferenciákon találkozhatunk kutatókkal és más szakértőkkel. 

Milyen egyéb lehetőséget kínál a CEA?

A fent említett lehetőségeken kívül a junioroknak lehetőségük van nyelvtanfolyamokon is részt venni. Én jelenleg német órákra járok, amit nagyon élvezek, és jelentős fejlődést vettem észre, mióta az év elején elkezdtem. Jövőre valószínűleg elkezdek majd magyarul vagy más nyelven tanulni. A nyelvtanfolyamok mellett lehetőségünk volt kulturális esteket is szervezni. Minden hónapban a különböző országokból érkező juniorok egy-egy vacsoraestet adtak, hogy bemutassák nemzeti kultúrájuk jellegzetességeit. Ezen események keretében a juniorok prezentálták az országuk kulturális sajátosságainak bizonyos aspektusait. A CEA munkatársain kívül rangos vendégek, köztük az adott ország nagykövetségének képviselői is meghívást kaptak.

Milyen Budapesten élni?

A budapesti élet lehetősége a program egyik csúcspontja. A város vibráló és élénk, rengeteg hely van, ahol munkaidő után a kollégákkal együtt lehet időzni. Maga a város gyönyörű, és a munkába járásom során a Margit hídról kilátás nyílik a Dunára és a Parlamentre. A tömegközlekedés hatékony a városban, sokféle villamos és metró segíti a közlekedést. Ezenkívül számos zöldterület, kerékpárút és különböző sportpálya is található, amelyek megkönnyítik a sportolást vagy egyszerűen csak a pihenést.

Hol látod magad 5-10 év múlva?

Inkább rövid távú célokat tűzök ki, és megragadom az érdekes lehetőségeket, amint azok kínálkoznak. A CEA programját egy ilyen lehetőségnek tekintem. Úgy gondolom azonban, hogy tudományos karrieremet szeretném kibontakoztatni, mivel szeretek kutatni és a diákokkal foglalkozni. Ezzel párhuzamosan a lengyel energiaügyi minisztériumban vagy a nukleáris szabályozó hatóságnál is szeretnék dolgozni, ami lehetővé tenné, hogy az elméleti tudásomat gyakorlati környezetben kamatoztassam.

Kinek javasolnád a CEA-s programot?

A programot olyan nyitott gondolkodású embereknek ajánlom, akik ambiciózus célokat tűznek ki maguk elé, és tudományos környezetben szeretnének dolgozni. Fontos továbbá a belső szándék a fejlődésre. Nem csak a tudás megszerzése szempontjából, hanem más készségek fejlesztése terén is, amelyek döntő hatással lesznek a későbbi karrieredre, például az előadások tartása. Nem kötelező, hogy e tekintetben széleskörű tapasztalatokkal rendelkezz, mert a CEA lehetőséget ad arra, hogy ezeket elsajátítsd. A legfontosabb az elszántságod.  

Nem jelent hátrányt, hogy még ilyen fiatal az intézmény?

Az a tény, hogy a CEA egy ilyen fiatal projekt, igazából csak előnyt jelent. A vezetőség elkötelezett az akadémián belüli fejlődés elősegítése mellett, ami számos izgalmas lehetőséget kínál a junioroknak. A CEA-nál a juniorok személyesen dolgozhatnak olyan projekteken, amelyekhez a régóta működő intézményekben esetleg kevésbé lenne hozzáférésük. Az, hogy az alapoktól kezdve építhetünk projekteket, izgalmas, és lehetőséget nyújt arra, hogy a tervezés és a menedzsment terén fejlesszük készségeinket.

Mi volt számodra eddig a legjobb élmény a CEA-n?

Amióta a CEA-nál vagyok, sok emlékezetes élményben volt részem. Az egyik kedvencem a hollandiai Hágába tett tanulmányút volt. Lehetőségünk volt meglátogatni a Nemzetközi Büntetőbíróságot, ahol meghallgattuk az ott dolgozó szakemberek előadásait. Emellett kutatást végeztünk a Békepalota könyvtárában, ahol hozzáférést kaptunk a kiterjedt online könyvgyűjteményükhöz is. Végezetül pedig a Nemzetközi Büntetőbíróság témájú workshopon tartottunk előadást a kutatásainkról. Ez az élmény hihetetlenül sokat jelentett számomra.

Mit üzensz a leendő Junioroknak?

Légy bátor és ambiciózus!

Błażej (PL)

Kérjük, ossza meg cikkünket a kedvenc csatornáján, vagy küldje el ismerősk.

Facebook
X
LinkedIn
Scroll to Top
cea mail modal
Megszakítás