Bemutatkozás
M. László vagyok, 25 éves, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog és Államtudományi Karán végeztem jogászként. Tanulmányaim során mindig is érdeklődtem a jog kevésbé ismert, feltérképezetlen területei iránt, s mivel diplomamunkámat Világűrjogi témakörből írtam, szerettem volna e témát még részletesebben tovább kutatni, egy doktoranduszi képzés keretében. Ugyanakkor a téma nemzetközi jellege, és a hazai szakértők hiánya miatt mindenképpen olyan helyre akartam jelentkezni, ahol nemzetközi-összehasonlító jogi szempontok alapján tudnék kutatni. Sokáig gondolkoztam lehetőségeken, míg végül egy felsőbbéves hallgató ajánlotta a Junior Programot, amely nem pusztán egy PhD képzés, hanem egy gyakornoki állással egybekötött program, nemzetközi kollegákkal és számos különböző szakmai lehetőséggel.
Milyen volt a jelentkezési folyamat?
A jelentkezési folyamat logikus, zökkenőmentes volt, mindazonáltal a témám sajátos összetettsége miatt témavezetők találása volt a legnagyobb kihívás, azonban a jelentkezés során CEA maga is segített szakértők keresésében, s így végül két témavezető (magyar és lengyel) támogatásával tudtam jelentkezni a Junior Progamban. Az augusztusi nyílt nap, a felvételi beszélgetés, s végül a miskolci gólyatábor mind megerősített abban, hogy az Akadémia szakmai szempontból egyedülálló lehetőséget biztosít az országon belül.
Hogyan zajlott a költözés?
Szerencsére nem kellett költöznöm, mert Budapesten élek, ráadásul közel is lakom az Akadémiához.
Hol látod magad pár éven belül és a CEA hogyan segít neked az odavezető úton?
Inkább elméleti jogásznak érzem magam, így a kutatói pálya vonzó számomra. Kétségkívül a legnagyobb segítség az, hogy számos konferencián, meghívott vendégelőadók által tartott előadáson, valamint évfolyamomba járó kollegáim témavezetői látogatásán is részt ’kell’ vennünk, amely segít abban, hogy valamennyi jogterület jelenlegi problémáiról, legnagyobb kihívásairól is tiszta képet kapjunk, valamint inspiráló ötleteket, tapasztalatot is szerezhetünk előadásmód, eseményszervezés stb. terén.
Volt-e valami, ami miatt aggódtál, mielőtt idejöttél?
A leginkább amiatt aggódtam, amit mostanra már az egész Akadémia előnyének látok: hogy nem fogok tudni a saját PhD témámra koncentrálni, a számos konferencia (melyet az Akadémia szervez), előadás, utazások, irodai munka miatt. Jelenleg azonban úgy érzem pontosan ezen lehetőségek azok, amik leginkább segítik előrehaladásom, és sokszor újabb ötleteket adnak a kutatásom számára. A látóköröm egyértelműen kiszélesedett a sokféle jogterületet látva.
Milyen a mindennapi élet az akadémián?
Minden félév kétfelé osztható: Egyfelől a ’szorgalmi’ időszak alatt általában minden héten írásban kell számot adunk a tudásunkról, melynek alapját az adott félévre kiadott tananyag képzi, így ezen időszakok a tanulásról, irodai munkáról, önálló kutatásról valamint konferenciákról szólnak. Másfelől a kötelező tárgyak teljesítése után kezdődnek a témavezetői látogatások, melyek során adott évfolyamtársunk témavezetője felkészül a maga által szakértett témából, melyeken mindannyian részt veszünk, s sokszor interaktív, izgalmas beszélgetéssé alakul. Közben azonban mindkét időszak alatt lehetőség van tanulmányi utakra, előadások tartására, mely fontos részét képezi szakmai előrehaladásunkat.
Mennyire támogat a CEA szakmailag?
Maximálisan segít mindazon ügyekben, amikben szükséges és hozzájuk fordulok, hiszen kiterjedt kapcsolatrendszerének, valamint a támogató professzori hálózatnak köszönhetően egyenlőre nem találkoztam olyan szakmai kérdéssel, amelyre ne tudtak volna valamiféle tanácsot, vagy megoldást adni. Mindemellett a CEA tanulmányi kirándulásokat szervez a hallgatók számára, sőt hozzáférést bizotsít számos fontos jogi adatbázishoz is.
Hogyan tudsz még kutatni is?
Tudok párhuzamosan kutatni az itteni feladataim mellett, s ami külön nagy segítség, hogy a vezetőség is igyekszik úgy formálni a feladatokat és megszervezni a munkát, hogy mindenki a saját témájával is tudjon foglalkozni.
Így viszont konkrétan segítik is a kutatómunkámat, hiszen olyan környezetben, olyan szakmai hálózattal és olyan érdekes, a szakmában elismert emberekkel találkozhatok, ami enélkül a CEA-s Junior Program nélkül nem valósulna meg. A CEA ilyen szempontból is egy ugródeszka.
Milyen egyéb lehetőséget kínál a CEA?
A nyelvórák mellett sokszor témakörhöz kapcsolódó, egyéni, külföldi utak szervezésében is számíthatunk rájuk, így bizonyos kereten belül az utazások finanszírozásának terhe is leesik a hallgatók válláról.
Milyen Budapesten élni?
Mivel itt nőttem fel, csak elfogultan tudok nyilatkozni a városról. Azt hiszem, mindent megtestesít amit csak kívánhat egy PhD hallgató, kulturális programok, jó közlekedés, szép környék, valamint egymást segítő munkatársak. Azt hiszem nehezen tudnék jobb várost elképzelni az Akadémia székhelyének.
Hol látod magad 5-10 év múlva?
Viszonylag nehéz ilyen messzire látni a jövőben, ugyanakkor PhD-m befejeztével, mindenképpen szeretném egyrészt valamiféleképpen továbbadni mindazt a nemzetközi tudást, melyet ezen 5 év alatt gyűjtöttem, másrészt pedig másrészt pedig a világűrkutatásban elért jogi, technológiai innovatív magyar megoldásokat nemzetközi színtéren is képviselni és megosztani.
Kinek javasolnád a CEA-s programot?
Mindannak, aki mer kérdéseket feltenni, s arra válaszokat keresni, akik szeretnek olvasni, vagy csupán figyelni, hallgatni, s olyanoknak akik a PhD rögös útját nem magányosan akarják végigjárni, hanem hasonló korú, világlátású fiatalok mellett.
Nem jelent hátrányt, hogy még ilyen fiatal az intézmény?
Pontosan ez adja meg a lehetőséget a fejlődésre, hiszen sokszor a mi véleményünket is kikérik, számítanak a mi közreműködésünkre, segítségünkre, ami egyfelől számunkra is fejlődési lehetőséget biztosít, valamint egyfajta felelősség is társul mindehhez, hiszen mi magunk is formáljuk az intézményt.
Mi volt számodra eddig a legjobb élmény a CEA-n?
A személyes kapcsolatok alkotják az akadémia lényegi részét, hiszen cél az, hogy egy egy évfolyamban olyan szoros szakmai kapcsolat alakuljon ki, amely évekkel, évtizedekkel később is működik, így bármikor lehetőség legyen külföldi telefonhívásra, ha éppen segítségre volna szükség egy más országgal kapcsolatos jogi feladattal kapcsolatban. Ebben nagyon sokat segítettek azon kulturális esték, amely során a közép európai országokból származó munkatársak bemutatják saját országukat, előadhatták saját énekeiket, hagyományaikat, megkóstolhattuk ételeiket.
Mit üzensz a leendő Junioroknak?
Minden kétséget kizárólag a CEA nem pusztán (közép)európai szinten kiemelkedő színvonalú szakmaiságot képvisel, hanem úgy gondolom egy kivételes lehetőség arra, hogy valódi szakértők mellett, és felügyeletével kutass az általad válaszott témában.
László (HU)