A könyv első fejezete az államháztartás elméleti kérdéseivel foglalkozik, bemutatva a szabályozásban alkalmazott jogintézmények alapvető jellemzőit, valamint a gazdasági és jogi rendszerbe való beilleszkedésüket. Az alapvető gazdasági jelenségek megértése nélkül nem lehet helyesen értelmezni a jogi intézményeket és fogalmakat. Az állam gazdasági szerepe - a pénz fogalma és jelentősége - az államháztartás szabályozási rendszerének megértéséhez vezeti az olvasót.
A könyv második része az egyes közép-európai országok nemzeti szabályozási modelljeit tárgyalja. A nemzeti modellek az egyes országok közpénzügyi szabályozásának fejlődését és rendszerét szemléltetik.
A DOI: 10.54171/2022.zn.ropfatilofc_1 12 NAGY Zoltán könyvének alapgondolata az volt, hogy az államháztartás alkotmányos szabályainak bemutatásával átfogó áttekintést nyújtson az államháztartási jogról. A szerzők az államháztartás egyes területeit a nemzeti alkotmányos szabályozások alapján eltérő hangsúlyokkal mutatják be. Ezáltal szemléltetik az alkotmányos szabályozás különböző szintjeit.
A könyv harmadik része a nemzeti szabályozások összehasonlító elemzését mutatja be, elemezve a különböző nemzeti megoldásokat, rámutatva a hasonló és eltérő szabályozási modellekre. A könyvnek ez a része egyben összefoglaló fejezet is. A szerzők remélik, hogy az államháztartási jog területén hasznos könyvet alkottak, amely a jog más területein dolgozó PhD-hallgatók és a jogalkalmazók számára is bővíti a pénzügyekkel kapcsolatos ismereteket és megértést.
All rights reserved | Privacy policy and information | Imprint